Dom szkieletowy to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Przystępny cenowo i szybki w realizacji oraz ekonomiczny w późniejszym utrzymaniu, pozwala na stworzenie komfortowej przestrzeni mieszkalnej. Budynek wzniesiony w technologii szkieletowej sprawdzi się zarówno jako obiekt całoroczny, jak i letniskowy, zaspokajając potrzeby oszczędnych i dbających o ekologię inwestorów. Jakie będą najważniejsze cechy, zastosowanie oraz zalety i wady domu o drewnianej konstrukcji?

Dom szkieletowy – najważniejsze parametry

Dom wzniesiony w technologii szkieletowej to budynek, który w niczym nie ustępuje obiektom zrealizowanym metodą murowaną. Konstrukcja jego ścian, stropu i dachu jest oparta o drewniane elementy, najczęściej wykonane z drewna sosnowego o wysokiej klasie wytrzymałości (nie mniejszej, niż C24.) Ich wypełnienie stanowi wełna mineralna, natomiast wykończenie – płyty kartonowo-gipsowe od wewnątrz, a OSB wraz z tynkiem akrylowym, silikonowym bądź klinkierem – od zewnątrz. Warto także rozważyć zastosowanie prefabrykatów, dzięki którym taki obiekt może powstać nawet w kilka dni.

domy szkieletowe

Dom szkieletowy może zostać wykonany w oparciu o jeden z trzech systemów:

  • kanadyjski – cechujący się lekką konstrukcją oraz zastosowaniem nadproży nad otworami okiennymi i drzwiowymi,
  • skandynawski – wyróżniający się ograniczoną liczbą słupów nośnych oraz brakiem nadproży,
  • niemiecki – z elementów prefabrykowanych, przygotowanych wcześniej w wyspecjalizowanym zakładzie i zmontowanych na placu budowy.

Na dachu takiego budynku można zamontować niemal dowolne pokrycie –  zarówno modną blachę na rąbek stojący czy lekki gont bitumiczny, jak i trwałą dachówkę ceramiczną. Tylko od inwencji projektanta i inwestora zależy, jaką ostateczną formę przybierze dom szkieletowy. Może zostać wykończony z użyciem desek, do złudzenia przypominając obiekt z drewna lub otynkowany za pomocą tynku i ozdobiony cegłą elewacyjną, imitując budynek murowany.

dom

Zastosowanie domów szkieletowych

Dom szkieletowy to godne polecenia rozwiązanie w sytuacji, gdy liczy się czas realizacji inwestycji. Jego lekka zabudowa jest znacznie szybsza w wykonaniu, a zminimalizowana ilość prac mokrych pozwala na prowadzenie robót także w okresie zimowym.

Dom w technologii szkieletowej można wznieść wszędzie tam, gdzie powstają inne budynki murowane. Cechuje się bowiem wysoką trwałością i odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a starannie wykonany – bez trudu wytrzymuje silny wiatr czy intensywne opady deszczu.

Dom szkieletowy warto wybudować także wtedy, gdy ważna jest ekonomiczna eksploatacja obiektu mieszkalnego. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej warstwy ocieplenia, taki budynek można wykonać w standardzie energooszczędnym, a nawet pasywnym.

panele solarne

Zalety domu szkieletowego

Cieszące się coraz większym uznaniem domy szkieletowe łączą w sobie liczne zalety. Ich atutem niezaprzeczalnie będzie tempo budowy. Realizacja obiektu z pojedynczych elementów trwa od kilku do kilkunastu tygodni, natomiast z prefabrykatów – nawet kilka dni. Do ich zespalania używa się metalowych łączników i gwoździ, co eliminuje konieczność betonowania i murowania, a tym samym – uniezależnia możliwość prowadzenia prac od pory roku.

Niski ciężar ścian pozwala na wykonanie mniejszych i tańszych fundamentów, obniżając końcowy koszt inwestycji. Prawidłowo ocieplony dom szkieletowy cechuje się doskonałym współczynnikiem izolacji termicznej, szybko się nagrzewając oraz skutecznie zapobiegając ucieczce ciepła. W konsekwencji jego ogrzewanie w zimowym sezonie jest znacznie łatwiejsze, a rachunki za opał – ograniczone. Kłopotu nie sprawi także ewentualna rozbudowa takiego obiektu, która umożliwi jego bezproblemowe dostosowanie do zmieniających się potrzeb mieszkańców.

domy szkieletowe w zimie

Wady domu szkieletowego

Choć dom szkieletowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem, nie brakuje mu także i wad. Problematyczne może okazać się znalezienie doświadczonej i godnej zaufania ekipy, która podejmie się realizacji takiego projektu. Kłopotliwe może być również zakupienie odpowiedniej jakości drewna konstrukcyjnego, którego ceny z roku na rok stają się coraz wyższe.

Jeżeli dom szkieletowy znajduje się w sąsiedztwie lasów lub pól, należy liczyć się z możliwością pojawienia się gryzoni lub korników, które mogą poczynić znaczne szkody w drewnianych elementach obiektu.

Jego stosunkowo cienkie ściany wewnętrzne nie gwarantują skutecznej izolacji akustycznej, co może negatywnie wpływać na poczucie prywatności i możliwość niezakłóconego wypoczynku mieszkańców. Co więcej, ich lekka konstrukcja może powodować także pewne niedogodności w trakcie aranżacji, generując konieczność przygotowania specjalnych wzmocnień pod ciężkie, wiszące szafki już na etapie budowy.

domy szkieletowe w środku

Dom szkieletowy to rozwiązanie, które posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników. Szybki w budowie oraz łatwy do ogrzania, wymaga jednak starannego zaplanowania przebiegu instalacji czy niezbędnych wzmocnień już w fazie projektowania. Pomimo tego jest on chętnie wybierany przez osoby, którym zależy na wzniesieniu lekkiego i trwałego obiektu mieszkalnego, pozostawiającego duże pole do popisu podczas aranżacji wnętrz i wykańczania elewacji.

Czytaj także
ścianka działowa szkieletowa
Czytaj więcej

Ścianki działowe – od A do Z

Ściany działowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, ponieważ z założenia nie służą do przenoszenia obciążeń, ale do…
Czytaj więcej

Jak projektować zgodnie z naturą

„Nie ma lepszej architektury niż drzewo” – powiedział Toyo Ito, laureat architektonicznej nagrody Pritzkera. Słowa te najlepiej oddają,…
Czytaj więcej

5 trendów budowlanych na 2023 rok

Trwający rok dla branży budowlanej będzie pełen nowych wyzwań i możliwości większego rozwoju dotychczas stosowanych technologii. W trendach…
prysznic walk-in
Czytaj więcej

Jak wykonać prysznic typu walk-in?

W ostatnim czasie coraz częściej można zaobserwować projekty łazienek z natryskiem pozbawionym brodzika. Prysznic walk-in, bo o nim…
Czytaj więcej

Dom w stylu loft – jak urządzić?

Surowy charakter wnętrz, otwarte przestrzenie i minimalistyczny design pomieszczeń – taki właśnie jest styl loft. Jego początki sięgają…